Zobacz też nasz nowy portal o depresji: Depresja1.pl - Link -> Depresja
WestLd - Pozycjonowanie Reklama: Warsztaty psychologiczne | Psycholog Bydgoszcz

Afektywna

Depresja | Modele depresji | Stres | Poezja | Opowiadanie | Skala Becka


Crucifixión, Egon Schiele

Depresja : choroba afektywna.


Dzisiejsza nauka nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi na zagadkę tej dziwnej choroby. Brane są pod uwagę zaburzenia pracy neuroprzekaźników w mózgu, pewną rolę odgrywają bez wątpienia czynniki genetyczne (bliźnięta jednojajowe są bardziej obciążone zachorowaniem dwojga w przypadku zdiagnozowania choroby u jednego z nich, niż bliźnięta dwujajowe), bolesne ukryte w nieświadomości wydarzenia dzieciństwa. Depresja, bo o niej tu mowa, jest badana we wszystkich aspektach, ale nauka wciąż nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi zarówno na temat jej pochodzenia, jak i leczenia. Najwięcej niejasności i białych plam jest niestety w przypadku najcięższej odmiany tej choroby – depresji endogennej. Inne jej typy są lepiej poznane, i tak na przykład:

Depresja sezonowa, jak wskazuje sama nazwa, występuje sezonowo i jest ściśle związana z ilością światła słonecznego. Latem i wiosną, kiedy tego światła mamy pod dostatkiem, depresja sezonowa występuje bardzo rzadko, swoją twarz pokazuje natomiast jesienią i zimą. Smutek, brak motywacji do działania, wyraźne rozdrażnienie, to jej podstawowe objawy. Depresja ta ustępuje na wiosnę, ale warto wziąć się za nią i leczyć, żeby nie odbierać szczęścia zimowym dniom. W leczeniu stosuje się dietę, niekiedy środki przeciwdepresyjne, skuteczne jest leczenie światłem, czyli fototerapia.

Z kolei depresja reaktywna (egzogenna) jest, niektórzy używają określenia – patologiczną, reakcją na utratę bliskiej osoby, rozbicie przyjaźni, koniec związku. Każdy w takich sytuacjach odczuwa olbrzymi smutek, niekiedy traci sens życia, ale czas w większości sytuacji leczy rany, a jeśli nawet nie leczy, to stabilizuje nastrój. Jeśli jednak reakcja żałoby utrzymuje się miesiącami, a życie z każdym dniem jest coraz gorsze możemy podejrzewać wystąpienie depresji reaktywnej. Najlepsze efekty w jej leczeniu daje połączenie psychoterapii z farmakoterapią.

Inne odmiany choroby afektywnej to depresja poporodowa (występuje najczęściej kilka miesięcy po porodzie) i depresja dwubiegunowa (choroba maniakalno-depresyjna, czyli naprzemienne występowanie epizodów depresji i manii), ale o nich powiemy już w innym artykule.